FILMS TV (selection)

  

13

Hotel 13 (daily / guest role - 20 episodes, Nickelodeon international)

Patrick Schlosser

Flikken Maastricht (series / episode lead - 3 episodes, NL)

Pieter van Rijn/Martin Schwab 

De blauwe bank (webseries / main cast, NL)

Tim Satony 

Bella und der Feigenbaum (TV movie, D)

Michael Kreindl

Eves Apfel (D, lead role)

Ismael Flores Unzaga

 

12

Die Jagd nach dem Bernsteinzimmer (event-TV-movie, D)

Florian Baxmeyer

 

11

Dinge ändern sich (D, lead role)

Anna-Luise Heidtmann

Danni Lowinski (TV series, D)

Uwe Janson

 

10

Danni Lowinski (TV series, D)

Peter Gersina

De blauwe bank (series pilote, NL / lead role)

Tim Satony

The man who cuts the Sunday roast (graduation film, GB / lead role)

Maureen Freichmann

Come back home (graduation film, D / lead role)

Kay Büssing

Die Leiche (graduation film, D / lead role)

Fabian Kelling

Eisschirmchenprinzessin (graduation film, D)

Anne-Katrin Kiewitt

Kankervet 4 (graduation film, NL)

Bob van Boven

Clair de lune (ensemble film, NL)

Michael Kolenbrander

The chair (NL, lead role)

Ralph Lindsen and Stan Widdershoven

Haarverlies (NL, lead role)

Michiel Kremers

 

09

Hier und jetzt (D)

Tino Schleinitz

Die letzte Freiheit des Heiner Willems (D)

Martin Scharf

3, 2, 1 (D, lead role)

Severin Kipfer

Kinderspel (NL, lead role)

Bob van Boven

 

08

Stehengelassene Frauen (D, lead role)

Michael Gudski

Refugium (D, lead role)

Arvid Klapper

Stille Post (graduation film, D / lead role)

Patric Eigermann

 

07

Die Kirche im Dorf (D, lead role)

Philipp Dietrich

Meer (D, lead role)

Holger Kettner

 

06

Ein Freund von mir (feature, D)

Sebastian Schipper

Sovia (feature, D / lead role)

Robert Franke

nominee Wing Award IETFF, 2007, Monaco

official competition Cairo International Film Festival, 2007, Egypt

Project Mindlog (DVD, D)

Steffen Kaminski

finalist Mammoth Film Festival, Mammoth Lakes, 2008, USA

Peter (D, lead role)

Daniel Lenski

 

05

Lohn der Angst (DVD, D)

Jörg Rampke

 

04

Unser Charly (TV series, D)

Monika Zinnenberg

Gute Zeiten Schelchte Zeiten (TV daily soap, D)

Sehan Derin

 

03

Ritas Welt (TV comedy series, D)

Ulli Baumann

Lindenstrasse (TV weekly, D)

Wolfgang Frank

In Erwartung (D, lead role)

Andreas Haslinger

Hide and seek (D, lead role)

Tina Schäfer

 

02

Nietzsche (USA)

Ricardo Bovril

 

01

Puzzled (D, lead role)

Andreas Simon

jury price Trigital Film Festival, 2005, Graz, Austria

Die Wache (TV series, D)

Norbert Skrovanek

Polizeiruf 110 (TV series, D)

Marc Hertel

Tote schweigen (D)

Michael Schaefer

 

00

Wettlauf mit dem Tod (TV movie, D)

Geronimo Beckers

Thou shall not kill (intern. TV movie)

John Bradshaw

Sonntags (D, lead role)

Michael Schreitel

 

99

Höllische Nachbarn (TV sitcom, D)

Franziska Meyer-Price

Das letzte Mal (D, lead role)

Philipp Koblmiller

 

98

Rache ist süss (candid-camera, D / lead role)

various (until 2001)

 

97

TV Kaiser (TV sitcom, D / lead role)

various (until 1999)

Mayday (intern. TV movie)

Chris Bould